Jaki chodzik wybrać dla dziecka ?

Jaki chodzik wybrać dla dziecka ?

Artykuł Miesiąca

Chodzik dla dziecka jest świetnym wyborem dla malucha uczącego się stawiać pierwsze kroki. Wielu rodziców zastanawia się nad tym jaki rodzaj chodzika będzie najlepszy dla jego pociechy. Obecnie wskazuje się na niepożądane skutki uczenia dziecka chodzenia w klasycznym chodziku siedzącym, zatem co najbardziej skutecznie i bezpiecznie umożliwi dziecku naukę chodzenia?

Aktualnie na rynku można spotkać chodzik klasyczny, wyposażony w siedzisko oraz chodzik pchacz. Lekarze pediatrzy, fizjolodzy oraz ortopedzi zdecydowanie polecają chodziki pchacze.

W jakim wieku dziecko może korzystać z chodzika?

Specjaliści z zakresu fizjoterapii i ortopedii nie wskazują jednoznacznego terminu kiedy korzystanie z chodzika przez dziecko będzie wskazane i bezpieczne. Pojawiają się jednak głosy, iż wspomaganie dziecka w nauce chodzenia jest dopuszczalne w momencie, gdy samodzielnie zaczyna raczkować bądź siada stabilnie. Specjaliści bezsprzecznie jednak uważają, iż korzystanie przez dziecko z chodzika jest niedopuszczalne do momentu, gdy dziecko nie ma wykształconego napięcia mięśniowego i nie potrafi utrzymać pionowej pozycji ciała.

Czym kierować się przy wyborze chodzika dla dziecka?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj chodzika. Obecnie na rynku oferuje się chodziki klasyczne, z siedziskiem oraz chodziki pchacze. Bezsprzecznie należy wystrzegać się chodzika na kółkach, gdzie dziecko przebywa w pozycji siedzącej i odpycha się nogami, ponieważ zaburza to naturalny i właściwy rozwój motoryki u dziecka. Ponadto powoduje wady postawy.

Wobec tego warto zdecydować się na chodzik typu pchacz. Korzystanie z niego polega na opieraniu się na kierownicy i popychaniu chodzika na kółkach. Pozwala on na wzmacnianie mięśni u dziecka i rozwój napięcia mięśniowego. Umożliwia naukę chodzenia w bezpieczny sposób i uczy malucha równowagi. Ważne jest, aby dziecko podczas korzystania z chodzika było w pozycji stojącej a nie siedzącej. Dzięki temu zapobiega się kształtowaniu wad postawy.

Przy wyborze chodzika dla dziecka warto kierować się rozmiarem. Chodzik typu pchacz nie powinien być za mały, aby dziecko nie pozostawało przez długi czas w pozycji przygarbionej. Zapobiegnie to wykształcaniu się wad kręgosłupa. Ponadto chodzik pchacz nie może być zbyt wysoki, ponieważ będzie to powodowało wyciąganiu przez dziecko rąk ku górze, co również nie jest naturalną pozycją dla dziecka i może powodować wady postawy.

Warto też zwrócić uwagę na zupełnie inny rodzaj chodzika w postaci rowerka. Jest to rodzaj chodzika pchacza, jednak dziecko, odpychając się nóżkami pozostaje w pozycji siedzącej. Jest to pozycja bardziej naturalna niż pozycja, którą dziecko przyjmuje podczas nauki chodzenia w klasycznym chodziku. Używanie chodzika pchacza i rowerka w jednym imituje używanie pedałów w rowerze zatem nie wyrządza tak dużej szkody w rozwoju motorycznym dziecka.

Warto również zwracać uwagę na ogólne bezpieczeństwo swojego dziecka i wybrać chodzik, który posiada atesty oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Ważne, aby był wykonany z dopuszczalnego do użytku materiału, jednak warto zrezygnować z chodzików wykonanych z plastiku. Dziecko, używając chodzika, porusza się na kółkach, tak więc warto zapewnić mu pełny komfort jazdy wybierając chodziki z gumowymi kołami. Dużo lepiej amortyzują one wszelkie zderzenia oraz nie ślizgają się po podłodze.

Ponadto chodzik dla dziecka jest również zabawką. Zatem oferowane na rynku chodziki różnią się od siebie posiadanymi funkcjami. Przy wyborze chodzika dla maluszka warto więc zwrócić uwagę na ilość zabawek, akcesoriów i funkcji dołączonych do produktu. W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami każdego dziecka, bowiem nie każde lubi głośne i bogato wyposażone chodziki lub jedno kolorowe, posiadające niewiele funkcji.

Chodzik dziecięcy w dużej mierze nie jest rekomendowanym wyborem, natomiast jest bezpiecznym rozwiązaniem w pewnym okresie życia maluszka. Wobec tego przy wyborze chodzika należy kierować się przede wszystkim tym, aby nie zaburzył on rozwoju motorycznego dziecka oraz nie spowodował powstania poważnych wad postawy. Zatem należy rozważyć przydatność chodzika w życiu dziecka i przy wyborze postawić na chodzik w typie pchacz aniżeli na chodzik klasyczny.

zobacz również pożyczki w 15 minut

0 0 votes
Czy fajne?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments